Želva uhlířská

(Chelonoidis carbonaria)

 

Suchozemské želvy obývající vlhké savany Jižní Ameriky. Dorůstají velikosti 40-50cm, karpax mají silně vyklenutý, oválný, se žlutými, naoranžovělými nebo načervenalými skvrnami na každém štítku. Samci mají delší krunýř a mají vyklenutý plastron, samice plochý.

Chov samotný při dodržení základních pravidel není příliš náročný.
 

Vybavení terária / želvího stolu

 

Velikost: Velikost terária, nebo želvího stolu je velice důležitá. Už i pro malou želvičku bychom měli mít připravené terárium o rozměrech  min. 80x40x40cm, ideálněji však 120x45x40cm (délka,šířka,výška). Želvička se v teráriu neztratí. Je to z důvodů udržení správných teplot a vlhkosti (viz níže). Terárium by mělo být rozděleno do dvou zón - chladná a teplá zóna. Pro pár dospělých želv bude potřeba terárium o velikosti minimálně 2x1m. U terária dbejte na správně řešené větrání na jedné straně terária má být ve spodní části a na protilehlé v horní části terária, aby docházelo ke správné cirkulaci vzduchu.

 

Substrát: My mláďata chováme na smrkových bezprašných hoblinách (z důvodu snadnější údržby, hobliny neplesnivý a lépe se čistí). Probiobed, Alpenspan nebo hobliny pana Maliny atd..Hobliny je možné získat i zdarma ve stolárně, nebo si je vyrobit - jen musí být čisté, zbavené prachu a smrkové. Z tvrdých dřevin nejsou hobliny vhodné.

U dospělých používáme hlínu smíchanou s pískem,

Vrstva substrátu by měla být dostatečná, aby se do ní mohla želvička zahrabat.

 

Vhodné substráty: Hobliny, nehnojená hlína smíchaná s pískem, hlína z krtinců, lesní hrabanka, někdo používá lignocel smíchaný s pískem. U každého substrátu dbejte na dostatečné provlhčení, alespoň na 1/3 terária.

Nejsem zastáncem používání lignocelu u mladých želv. V případě,že se rozhodnete jej používat dbejte výšené opatrnosti a zajistěte, aby se potrava nemohla v substrátu obalit a nedocháelo k jeho pojídání. Lignocel udržujte vlhký po celé ploše. Osobně doporučuji zvolit substrát z ostatních možností.

 

NEVHODNÉ SUBSTRÁTY: Samotný písek, bukové, dubové a jiné štěpky, stelivo pro kočky, štěrkové kamínky, kůru, oblázky, kukuřičné chipsy apod. Tyto substráty se nedají použít z důvodu, že se do nich želvička buď nemůže zahrabat, nebo se nadají udržet vlhké, nebo by se o ně mohla želvička zranit atd.
 

Vlhkost: Vlhkost je důležitá pro správný růst krunýře a zdraví želv. Měla by se v teráriu pohybovat okolo 70-85%. Toho dosáhneme tím, že substrát pravidelně vlhčíme minimálně z 1/3, ale klidně po celé ploše. Správně vlhký substrát poznáme tak, že po zmáčknutí v dlani se z něj uvolní pár kapek vody. Potřebujeme - li zvýšit vlhkost, nalijeme sklenici vody na substrát přímo pod světla.

DŮLEŽITÉ: Krunýř ani kůži želvám ničím nenatíráme, nepoužívejte žádné olejíčky ani speciální prodávané ve zverimexu. Želva přijímá vodu celým povrchem těla, tedy i kůží a krunýřem. Při mazání různými mastičkami a olejem dochází k ucpání pórů, následné dehydrataci a může dojít i k selhání ledvin a úhynu. Jediná výjimka je, když je mast předepsaná specializovaným veterinářem z důvodu nějaké nemoci želvy - tak je použití nutné pro léčbu a používá se pouze lokálně.

 

Teploty v teráriu: Zde se dostáváme k objasnění proč je vhodnější větší terárium.

V teráriu by se měla teplota pohybovat v chladné části 20-25stupňů, v teplé části 25-28stupňů,přímo pod zdrojem tepla 40stupňů. Takto si želva může vybrat, co jí momentálně vyhovuje a regulovat svou tělesnou teplotu. Těchto hodnot není v teráriu o menších rozměrech možné dosáhnout, navíc v příliš malém teráriu může velmi snadno dojít k přehřátí želvy, protože teplota se tam špatně reguluje.

 

Osvětlení: V teráriu musíme umístit zdroj denního světla, tepla a UVB záření.

Při výběru UVB a tepelné žárovky máme na výběr ze dvou možností:

První možností je mít UVB i výhřev zvlášť. UVB + tepelná žárovka musí být, co nejblíže u sebe na jedné straně terária.

UVB kompaktní žárovka - výrobců je spousty např. 26w EXO TERRA reptile UVB 200 (číslo 200 udává sílu UVB, někteří výrobci používají onačení 10.0, čím větší číslo, tím více UVB). Nevýhodou kompaktních UVB žárovek je, že velice rychle slábne síla UVB, každého půl roku se musí vyměnít a musí být umístěna cca 10cm nad krunýřem želvy. Občas se staně, že vlivem vlhkosti žárovka praskne.

tepelná žárovka - můžeme koupit buď přímo ve zverimexu, nebo ji nahradit halogenovou bodovkou 40-100w dle velikosti terária -nelze použít klasickou žárovku kulatého tvaru, musí to být bodová žárovka (hruškový tvar a prosklená jen spodní část), aby tok světla a tepla směřoval dolů.Teplota pod žárovkou by měla být 40stupňů.

Druhá možnost je pořídit UVB výbojku. V takovém případě již není potřeba kupovat výhřevnou žárovku.

K dostání jsou dva druhy výbojek. Výbojky s předřadníkem, nebo bez předřadníku. Osobně doporučuji používat výbojky s předřadníkem např. SunLux UV 35W PAR30 (nutná minimální výška terária je 40cm), u želvých stolů SunLux UV 35W PAR38. Watáž je nutno zvolit dle rozměrů terária. UVB výbojky s předřadníkem se mění po cca roce provozu - ovšem nespornou výhodou v tomto případě je, že síla UVB zůstává téměř stejná po celou dobu použitelnosti. (U kompaktních žárovek klesá síla UVB při každém svícení.) Umisťují se cca 20cm nad krunýř a  teplota pod výbojkou by měla být i v tomto případě 40stupňů.

Pořizovací cena u výbojek s předřadníkem je sice vyšší, ale z dlouhodobého hlediska je přesto výhodnější hned z několika důvodů:

·         zdroj UVB i tepla v jednom (není potřeba používat další žárovku)

·         vydrží o půl roku déle při stejné intenzitě UVB oproti kompaktní žárovce

·         nižší spotřeba - výbojka s předřadníkem 35-75w (dle velikosti terária) nahradí kompakt UVB+ tepelnou žárovku 65-165w (26w UVB + 40-150w výhřev dle velikosti terária)

UVB záření je pro želvy velice důležité a proto se nesmí podcenit. Díky němu si želvy vytváří v těle vitamín D3, který pomáhá při vstřebání vápníku pro správný vývoj a růst želv.

Ať zvolíte kompakt+výhřev, nebo výbojku, vždy je umisťujte k jedné straně terária, aby na druhé straně došlo k vtvoření chladné zóny. Pod zdroje neumisťujte žádné ploché kameny, ale dejte tam pouze substrát.

 

U obou možností musíme terárium dosvítit denním světlem. Jako zdroj denního světla doporučuji použít zářivku Narva Biovital v přiměřené délce k velikosti terária.Tu používáme k dosvícení chladné části terária. Nedoporučuji k dosvícení používat LED světla, želvy vidí barevné spektrum jinak než lidé a tak jsou pro ně LED světla nevyhovující.

 

Do terária nepatří: 

Žádný topný kámen, nebo topná deska, či topný kabel. Želvy se nesmí nahřívat ze spodu, nejsou k tomu uzpuůsobené. Poškozuje jim to životně důležité orgány.

 

Další vybavení: Miska na vodu a vaječné skořápky, plochý kámen na pokládání potravy (je vhodnější než miska, protože želvy si na něm zárověn brousí drápky při porcování potravy), teploměr, vlhkoměr.

 

Strava:

Želvy uhlířské, oproti jiným druhům želv, mají kratší celou trávící soustavu, a proto si poradí jak s rostlinou, tak i s živočišnou potravou. Želvy uhlířské mohou na rozdíl od jiných druhů mít také větší podíl ovoce, zeleniny a bílkovin. Ovoce a zelenina může tvořit až 25% týdenní dávky krmiva.Doporučuje se 1x týdně, bude upřesněno v doplňkové stravě.

V létě želvám nabízíme k jídlu, co nejpestřejší druhy travin. V zimním období předkládáme hlavně čínské zelí. Vhodná strava je velice důležitá pro správný růst a vývoj želv.

 

Vhodná strava:

V létě: Nejvhodnější je pro želvy pampeliška, tato rostlina má správný poměr vápníku a fosforu (2:1 ve prospěch vápníku). Dále můžeme předkládat různé druhy lučních travin. Jetel, řebříček, bodláky, kopřivy, hluchavku, čekanku, jitrocel a mnoho dalších. Z naší zahrady jim můžeme dopřát především ibišek, listy maliníku a ostružin, netřesky, rebarboru, houby. 

V zimě: Zimní období máme omezený výběr potravin pro želvy. Většinu denní dávky krmení tvoří čínské (pekingské) zelí, dále můžeme želvám nabízet ibišek, vánoční kaktus, opuncii, aloe (pokojové rostliny nesmí být hnojené), šípky, rukolu, rebarboru, polníček, římský salát, seno (můžeme si nasušit luční směs, pampelišky, jetel apod.)  

Doplňková strava: Jako doplněk želvám předkládáme různé ovoce a zeleninu - jablka, banány, meloun, jahody, dýně, třešně, višně (vypeckované),broskve, netarinky, kiwi, mango, hroznové víno, rybíz, maliny, ostružiny, borůvky, ananas, okurek, mrkev atp.,

Živočišnou stravu můžeme zařadit do doplňkové. Můžeme želvám nabízet šneky, slimáky, žížaly, drobné členovce, rybky (např. nekuchané grundle). Jsou-li želvy ve venkovním výběhu samy si občas slimáka, žížalu, nebo šneka chytnou.

 

Vápník: Vápník želvám doplňujeme po celý rok formou drcených vaječných skořápek. Dospělé želvy nemusí mít skořápky drcené na jemno. Dále pomocí sépiové kosti - ta je především vhodná na obrušování zobáku.

 

NEVHODNÁ STRAVA: Tuto potravu želvám nedáváme, protože při dlouhodobém podávání ve větším množství poškozuje jejich zdraví.

Z ovoce hlavně citrusové plody, ze zeleniny jsou to především rajčata.

Dále želvám nedáváme nikdy piškoty a jiné pečivo, tvaroh, salko, jogurt, kompoty a zavařeniny, konzervy pro psy a kočky, vařené jídlo atd. Prostě nic s čím se nemohou v přírodě setkat.

 

Od roku 2010 se želvy uhlířské neregistrují, tak nemusíte chodit na žádný úřad. Ovšem při pořízení více než jedné želvy je nutné vést tzv. chovnou knihu